Dzisiaj jest: , imieniny: Marcina, Światozara, Wirginii, Wirginiusza, Marii, Delfiny

Strona główna     |    Kontakt    |

    Odwiedź nas na Twitterze

iustron.pl
 

Ustroń wydarzenia

Grudzień 2024
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
 

Ustroń mapa miasta

 
 

Atrakcje Ustronia

Wielka Czantoria


Wielka Czantoria Wielka Czantoria - szczyt 995 m w Beskidzie Śląskim, najwyższy w całym paśmie Czantorii, wyniosły i stromo opadający do doliny Wisły położony na granicy polsko-czeskiej. Szczyt charakteryzuje się stromymi zboczami od wschodu i zachodu i porośnięta jest w większości lasami bukowymi i świerkowo-jodłowymi, miejscami z udziałem jaworów, jesionów, modrzewi. Po obu stronach granicy państwowej w partiach podszczytowych znajdują się leśne rezerwaty przyrody: po stronie polskiej rezerwat "Czantoria", a po stronie czeskiej rezerwat "Čantoryje". Na zboczach i szczycie Czantorii Wielkiej występują także trawiaste polany.
Dzięki lasom powietrze bogate jest w zdrowotny jod, magnez i sole wapnia które stanowią naturalny czynnik leczniczy i które wykorzystywane są w leczeniu chorób zawodowych, alergicznych i przewlekłych chorób. Ponadto zawartość ujemnych jonów bardzo korzystnie wpływa na poprawę samopoczucia i dodaje życiowej energii. Wszystko to powoduje że wczasy w górach a zwłaszcza w Ustroniu są także lecznicze.
Nazwa Czantoria pochodzi od słowa "czartoryja" czyli miejsce nawiedzane przez czarty. Z Czantorią związana jest legenda o rycerzach oczekujących na zew do boju ze złem i niesprawiedliwością. Szczyt licznie odwiedzany już od początku XIX wieku. Obecnie jest to jedno z najpopularniejszych miejsc dla lubiących wypoczynek w górach w całych Beskidach.

Równica


Równica Równica - szczyt górski o wysokości 885 m. w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim położony pomiędzy dolinami Wisły i Brennicy. Jak sama nazwa wskazuje szczyt ten oglądany z przeciwległych stoków zarówno od strony Czantorii, jak i Błatniej jawi się jako prawie idealnie równy (chociaż oczywiście nierówności występują), zalesiony wał, wyniesiony nieco ponad resztę grzbietu. Pod szczytem, na polanie, znajduje się schronisko górskie założone w roku 1927 (które do dziś które oferuje noclegi). Schronisko może i nawiązuje do architektury regionalnej, ale nie posiada typowego klimatu schroniska. Jego powstanie pociągnęło za sobą od razu wyznakowanie szlaków turystycznych w tym rejonie, zarówno dojściowych z dolin, jak i grzbietowego na Orłową i w kierunku Przeł. Salmopolskiej. Wewnątrz znajduje się Goprówka.
Ciekawostką jest że przy szlaku z Ustronia miejsce nabożeństw protestanckich - odprawianych pod gołym niebem od czasów prześladowań religijnych do dziś.

Deptak ustroński


Deptak ustroński Jednym z najpopularniejszych miejsc w Ustroniu jest promenada spacerowa wzdłuż Wisły dla spacerowiczów i rowerzystów. Chętnie i licznie odwiedzany jest zarówno przez kuracjuszy, wczasowiczów jak i samych mieszkańców Ustronia.
Zaczynający się w Ustroniu Zdroju a kończący w Ustroniu Polanie chodnik, podzielony jest na 2 części: jedna część dla spacerowiczów, druga dla rowerzystów. Wzdłuż ścieżki rozlokowane są liczne ławeczki, knajpki i restauracje gdzie można odpocząć przy czymś zimnym do picia czy zjeść pyszny obiad. Każdy kto przyjechał na wczasy do Ustronia choć raz powinien się przejść promenadą!

Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego


Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego - możemy tu zobaczyć wystawy m.in.: Hutnictwo i kuźnictwo Ustronia ze skansenem przemysłowym i rolniczym,  Wystawa etnograficzna "Sprzęty naszych dziadków", zabawki ludowe.
Muzeum znajduje się w Ustroniu przy ul. Hutniczej 3, w zabytkowym budynku dawnej huty "Klemens" (czynnej w latach 1772-1897). Placówka ta została założona w dniu 18 kwietnia 1986 roku. Znajdują się w niej zabytkowe eksponaty związane z hutnictwem i kuźnictwem, oraz skansen przemysłowy i rolniczy. Od 2006 Muzeum Ustrońskie znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Obok muzeum znajduje się staw, po którym możemy popływać łódką, kajakiem lub rowerem wodnym.

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu


Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu W Ustroniu znajduje się Leśny Park Niespodzianek, utworzony w środowisku naturalnym. Po ścieżkach w lesie bukowym swobodnie biegają sarny, jelenie, dziki czy też muflony. Park łączy w sobie funkcje: rekreacyjną i edukacyjną, organizuje również pokazy sokolnicze.
W parku znajdują się:
- ścieżka edukacyjna (na jej skraju znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej),
- ścieżka bajkowa (przeznaczona dla dzieci, z placem zabaw na końcu),
- ścieżka widokowa (na jej trasie znajdują się m.in. zagroda muflonów, woliera bażantów)
- sokolarnia i sowiarnia (tu odbywają się pokazy sokolnicze).
 

Pogoda

 
Grupa Hoteli GRAND HOTELS