Dzisiaj jest: , imieniny: Wandy, Zenona, Prospera, Agrypiny

Strona główna     |    Kontakt    |

    Odwiedź nas na Twitterze

iustron.pl
 

Ustroń wydarzenia

Czewiec 2024
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 
 

Ustroń mapa miasta

 
 

Atrakcje w okolicach Ustronia

Klimczok


Klimczok Klimczok (1117 m) zajmuje drugie miejsce, po Szyndzielni, pod względem popularności wśród turystów, przybywających tu z niedalekiego Bielska i Szczyrku. Jeszcze na początku XIX w. góra nazywana była Goryczną Skałką lub po prostu Skałką. Na zachodnich zboczach góry, tuż pod szczytem, ciągnie się system rowów grzbietowych i rozpadlin skalnych (skąd pierwotna nazwa), W pobliżu Klimczoka i Trzech Kopców znajduje się jaskinia, której korytarze mają ponoć kilkaset metrów długości. Największa z nich, długości 26 m, miała być według lokalnych podań kryjówką słynnego zbójnika żywiecko-śląskiego pogranicza - Klimczoka. Legendy opowiadają, również że korytarz ciągną się daleko i łączą się z bielskim zamkiem. Od jego nazwiska w epoce romantyzmu poszła obecna nazwa szczytu.
Na szczycie znajduje się Schronisko PTTK na Klimczoku (zwane dawniej Klementynówką), wybudowane w obecnym kształcie na początku XX wieku.
Z Klimczoka prowadzi wiele szlaków turystycznych w tym do Szczyrku, Bystrej, Brennej na Przełęcz Salmopolską, Przełęcz Karkoszczonkę, Szyndzielnię i Błatnią.

Szyndzielnia


Szyndzielnia Szyndzielnia to szczyt Beskidu Śląskiego, północne ramię Klimczoka o wysokości 1026 m. n.p.m. Usytuowana jest pomiędzy dolinami Białki, Olszówki i Wapienicy w granicach administracyjnych Bielska-Białej. Masyw Szyndzielni porośnięty jest lasami bukowymi z domieszką drzew iglastych - świerków i jodeł. Na stoku tzw. Małego Gronia stanowisko modrzewi. Grzbiet opadający spod szczytu Szyndzielni na północ, w stronę Dębowca, zajmowała kiedyś Hala Kamienicka.
Pod szczytem, na wysokości 1001 m n.p.m, znajduje się duże schronisko turystyczne wybudowane w roku 1897 przez organizację Beskidenverein i był to pierwszy niemiecki obiekt tego typu w Beskidzie Śląskim. Warto podkreślić że schronisko nawiązywało do schronisk budowanych w górach bawarskich niż do miejscowych tradycji budowlanych (o czym może świadczyć charakterystyczna wieżyczka widoczna z dalszej odległości). Obok schroniska znajduje się niewielki ogród botaniczny oraz węzeł szlaków pieszych, którymi dotrzeć można m.in. do: Szczyrku, Brennej, Jaworza oraz na Klimczok, Błatnią, Kozią Górę Wapienicy, Olszówki, Bystrej.

Barania Góra


 Barania Góra Barania Góra (1220 m n.p.m.) to kopulasty szczyt w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska. Jej dzikie stoki to rezerwat leśny boru dolno- i górnoreglowego z przewagą jodły, świerka i buka, których wiek sięga 200 lat. Można tu również znaleźć wspaniałe, 300-letnie jesiony, a także wtórnie wprowadzone limby i stanowiska kosodrzewiny.
Dla turystów odwiedzających Baranią Górę miała ona jednak zawsze mankament - brak ładnego widokowego miejsca. Dlatego też przed kilku laty wybudowano tu solidną wieżę z platformą widokową, dzięki której w pogodne dni można podziwiać piękną panoramę. Taki szczyt jak Barania Góra nie może nie mieć swojego schroniska. Jest zatem, ale nie w bezpośrednim sąsiedztwie szczytu, tylko znacznie poniżej, na południowo-zachodnim zboczu, ponad źródłową częścią Czarnej Wisełki, niespełna godzinę drogi od wierzchołka.

Przełęcz Salmopolska


Przełęcz Salmopolska Jednym z najbardziej aktrakcyjnych miejsc w okolicach Szczyrku jest Przełęcz Salmopolska, nazywana także Białym Krzyżem. Na przełęczy znajduje się bowiem kilkumetrowej wysokości krzyż, a najbliższy szczyt w okolicy nosi nazwę Białego Krzyża (941 m n.p.m.). Biegnie tędy niezmiernie malownicza droga łącząca Wisłę i Szczyrk.
Przełęcz Salmopolska położona stanowi wspaniały punkt widokowy. Roztacza się z niej malownicza panorama na okoliczne szczyty i stoki górskie. Najpiękniejszy widok roztacza się jednak z pobliskiego szczytu Malinów (1117 m n.p.m.), na który wchodzimy czerwonym szlakiem.
Atrakcjami dodatkowymi są tu: Jaskinia Salmopolska - pomnik przyrody nieożywionej oraz stylowy zajazd "Biały Krzyż" oraz wyciągi narciarskie (również dla dzieci).
Przełęcz Salmopolska stanowi węzeł szlaków turystycznych. Podążając czerwonym szlakiem turystycznym dotrzemy stąd na Malinowską Skałę , a idąc w przeciwnym kierunku - na Przełęcz Karkoszczonkę, i jeszcze dalej na Klimczok. Na przełęczy rozpoczyna się też szlak żółty, prowadzący asfaltem do przystanku PKS Szczyrk Salmopol.

Biała Wisełka


Biała Wisełka Biała Wisełka jest to potok w Beskidzie Śląskim, na terenie miasta Wisła, jeden ze źródłowych potoków Wisły. Nazwa Białej Wisełki pochodzi prawdopodobnie od jej "białej wody" silnie spienionej o wartkim nurcie na licznych progach. Wody Białej Wisełki spływają po pionowych skałach, tworząc słynne kaskady, zgodnie z tradycją uważane za źródła Wisły.
Dolinę Białej Wisełki obejmuje rezerwat przyrody Wisła, powołany m.in. do ochrony lokalnej populacji pstrąga potokowego.

 

Pogoda

 
Grupa Hoteli GRAND HOTELS